Moje konto Moje konto

O mnie

Nazywam się Dorota Szczuka.

Kiedyś zaczęłabym pewnie tak, że jestem historykiem sztuki, przewodnikiem turystycznym, członkiem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i stowarzyszenia Dwa Brzegi (organizatora festiwalu Filmu i Sztuki w Kazimierzu) i tak dalej. Ale dzisiaj powiem coś ważniejszego.

dorota_szczuka_(8).jpg

Odkąd pamiętam z ciekawością odkrywałam świat. W dzieciństwie z perspektywy wierzchołków drzew, co przyniosło bolesny w skutkach upadek i dwie połamane na raz ręce, potem pasję do poznawania realnego świata dzieliłam z wieloma światami z książek. Ale na dobre zaczęło się na studiach historii sztuki, kiedy w jedne z wakacji zjechałam autostopem pół Europy. 

To, co sprawia mi największą radość i satysfakcję, to skupienie i błysk w oczach moich słuchaczy, gdy opowiadam im o tajemnicach Kazimierza i nadwiślańskich przepięknych terenach, dlatego moja praca jest jednocześnie przyjemnością. Ale sama też uwielbiam słuchać, jeśli ktoś umie wciągnąć opowieścią.

Lubię przenosić wędrówki prowadzone w marzeniach albo palcem po mapie do rzeczywistego świata.

Oczywiście, pociągają mnie odległe kraje, ale z równą siłą przyciągania działa na mnie piękno mojego małego świata: Kazimierza Dolnego i jego okolic. Jestem tu napływowym „ptokiem” uwiedzionym przez to miejsce. A ponieważ jestem w nim zakochana, to uwielbiam też pokazywać go innym.

Zdeptałam Kazimierz wzdłuż i wszerz, bo żeby kogoś gdzieś zabrać, najpierw sama muszę to miejsce dobrze poznać i poczuć jego wartość. Dzięki wielu zrealizowanym w Kazimierzu projektom turystycznym i kulturalnym poznałam też mnóstwo przepięknych ludzi, którzy są i pojawiają się tu z tego samego powodu co ja, z fascynacji magią Kazimierza. 

Dlatego właśnie powstał Szept Kazimierza: realizacja mojej pasji opowiadania, zwiedzania, organizowania i galeria pięknych rzeczy z drewna, które również jest mi bardzo bliskie.

A dlaczego Szept? Bo taki jest prawdziwy Kazimierz: cichy, nienachalny, szeptem przemawiający do naszej duszy.