Wycieczki tematyczne

Zapraszam do skorzystania z kilku moich wycieczek tematycznych po Kazimierzu Dolnym i okolicy. Wycieczki dla grup i turystów indywidualnych

O konkretnym terminie wycieczki można dowiedzieć się na stronie: www.kazimierzdolny.pl (w bieżącym kalendarzu imprez w mieście, prawa strona ekranu)  lub na moim fanpage na Facebooku.

Zgłoszenia telefoniczne ( 501 175 805 ) lub mailowe: deszczuka@gmail.com

Jeśli jesteś tu pierwszy raz albo znasz miasteczko tylko pobieżnie, polecam właśnie tę wycieczkę.

Dlaczego i od kiedy Kazimierz? Dlaczego Dolny a nie górny? Fakty i mity, historie i legendy. Anegdoty sprzed lat… i smaczki współczesności. Koguty, artyści, królowie, no i Wisła! O tym na pewno będzie mowa, ale i o wielu innych ciekawostkach, które przybliżą ci magiczny Kazimierz.

W czasie spaceru poznasz ze mną ważne kazimierskie zabytki, najbardziej malownicze miejsca i punkty widokowe. Wejdziemy na Górę Trzech Krzyży i punkt widokowy pod zamkiem, odwiedzimy kościół farny w środku i na zewnątrz, pospacerujemy po Rynku ze studnią i renesansowymi kamienicami. Na trasie wycieczki jest również Mały Rynek z synagogą i jatkami żydowskimi, zespół klasztorny franciszkanów, a na koniec …. dużo ciszy i zieleni: najpiękniejsza panorama miasta i przejście lessowym wąwozem.

Czas wycieczki: do 2-2,5 godz.

Ceny: dorośli: 40 zł , dzieci do 7 lat – 5 zł, 8-12 lat – 20 zł.

Opłata za wycieczkę zawiera bilet wstępu na Górę Trzech Krzyży i koszt usługi przewodnika.

Zgłoszenia telefoniczne ( 501 175 805 ) oraz mailowe: deszczuka@gmail.com

Zamek i basztę – najstarsze zabytki Kazimierza Dolnego – po prostu trzeba zobaczyć, a najlepiej z przewodnikiem.

Ponieważ w czasie ostatniej rewaloryzacji zespołu zamkowego miałam swój udział w przygotowaniu zamku i baszty do zwiedzania przez turystów – jestem przekonana, że właśnie ode mnie dowiecie się Państwo o nich wiele ciekawych rzeczy, zwłaszcza tych mało znanych.

Zwiedzimy dwa zabytkowe obiekty, ich dostępne wnętrza i otoczenie, wystawę, piwnice oraz tarasy widokowe zamku i baszty.

Wycieczka przez fakty, legendy, anegdoty, koniecznie z humorem, ciekawostkami i zagadkami dla najmłodszych. Wiele historii dotyczących zabytków nie zostało ujętych dotychczas w przewodnikach miejskich: informacje z pogranicza historii, archeologii, kultury materialnej, sztuki, konserwacji zabytków i obyczajowości dawnych wieków.

Czas zwiedzania: do 1,5 godz. (w zależności od wytrwałości grupy).

Cena:
dorośli 30 zł /os,
dzieci do 8 roku życia bezpłatnie,
dzieci powyżej 8 lat – 15 zł/os.
Cena nie zawiera kosztu biletu wstępu do zespołu zamkowego (który wynosi 10 zł / os.)

Ilość miejsc jest ograniczona – liczebność grupy do 35 osób.

Zgłoszenia telefoniczne ( 501 175 805 ) oraz mailowe: deszczuka@gmail.com

Zapraszam cię na wycieczkę do Mięćmierza – przepięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym.

Chałupy kryte strzechą, fortepian w stodole i Leonardo di Caprio.

Chałupa Olbrychskiego, ewakuacja wawelskich skarbów, wiatrak nad Wisłą i „twórcownia” Stacha z Warty Szukalskiego.

No i jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce….

To tylko garść tajemniczych haseł, które wiążą się z tą niezwykłą miejscowością.

Wieś-zabytek trochę jak skansen, w którym na co dzień mieszkają ludzie. A najchętniej artyści. Wielu ich było i jest do dziś. Dlaczego? Zobaczysz i pojmiesz bez zbędnych słów…

Podobno czas się tu zatrzymał i komórki tracą zasięg. Potwierdzam.

Na wycieczkę wybierzemy się meleksami z rynku w Kazimierzu. W czasie spaceru po Mięćmierzu obejrzymy kilka zabytkowych starych chałup i wiatrak-koźlak nad Wisłą, ruiny przedwojennej willi, drewnianą studnię i miejsce nad brzegiem rzeki upamiętniające noc ewakuacji wawelskich skarbów. Wejdziemy też na wzgórze Albrechtówka, z którego roztacza się widok jak za „milion dolarów” i jak na dłoni widać ogromny zamek w Janowcu. To to, co zobaczą oczy. A uszy? Te niech się przygotują na wiele zaskakujących opowieści. Czasem wręcz nieprawdopodobnych.

Powrót do Kazimierza pieszo z przewodnikiem (ok. 40 minut), brzegiem Wisły, wzdłuż kamieniołomów, a następnie ul. Krakowską. Zakończenie na rynku w Kazimierzu lub wcześniej, jeśli ktoś zechce.

Łączny czas wycieczki: ok. 3,5 godz.

Ceny: dorośli: 45 zł, dzieci do 7 lat – 20 zł (tylko opłata za przejazd meleksem), 8-12 lat – 30 zł.

Opłata za wycieczkę zawiera bilet za przejazd meleksem (w jedną stronę) oraz koszt usługi przewodnika.  Konieczne wygodne buty!!!

Dla chętnych: wiejski tradycyjny obiad w karczmie (nie wliczony w cenę wycieczki).

Zgłoszenia telefoniczne ( 501 175 805 ) oraz mailowe: deszczuka@gmail.com

Godzinne spotkanie-prezentacja. Wirtualny spacer przez historię i dawne życie Kazimierza Dolnego.

Spacerując przez czarno-białe fotografie miasta cofamy się w czasie o sto i więcej lat, by przyjrzeć się życiu dawnego Kazimierza, ujrzeć uliczki i miejsca, których może już nie ma, poznać kilka ważnych postaci miasteczka, a przede wszystkim zasmakować tej tajemniczej atmosfery miejsca żyjącego jakby trochę poza czasem. Unikatowe widoki, wiele anegdot i ciekawostek.

Będzie jak w starym kinie, obiecuję (nie mogę tylko obiecać tapera).

Cena: 30 zł za osobę (dzieci i młodzież do 15 lat – 15 zł).

Prezentację realizuję również na zamówienie, w hotelach, pensjonatach i innych miejscach. Cena do ustalenia.

Zgłoszenia telefoniczne ( 501 175 805 ) oraz mailowe: deszczuka@gmail.com

   

Wieczorna wyprawa busem na drugi brzeg Wisły do winnicy Widok w Wojszynie, z kolacją, degustacją win, opowieściami właścicieli winnicy i przewodnika.

Cena 200 zł / os.

 • Niezwykła wieczorna wyprawa na drugi brzeg Wisły, do winnicy Widok w Wojszynie, vis-a-vis Kazimierza Dolnego, z opowieściami kazimierskiego przewodnika
 • Lekka kolacja z degustacją kilku gatunków tutejszych win
 • Atmosfera luzu i nieskrępowana rozmowa przy winie … w pięknej scenerii z urzekającym widokiem Kazimierza o zachodzie słońca

Ta wycieczka to kilka godzin relaksu z opowieściami właścicieli winnicy Widok o historii tego miejsca, winach i swoich fascynacjach winiarskich. Do tego mnóstwo anegdot kazimierskiego przewodnika, historyka sztuki – Doroty Szczuki. Opowieści o Kazimierzu Dolnym i jego artystach, ale także o urokach drugiej strony Wisły i Janowcu, o tradycjach winiarskich tych okolic, o lokalnych smakach, uprawach, kuchni, o ludziach i historii tych miejsc wypełnionych sztuką i pięknem krajobrazu.

W winnicy jest również możliwość zakupu lokalnych win butelkowanych.

W cenie wycieczki są zawarte:

 • transport z Kazimierza do Wojszyna busem w obie strony , wyjazd o godz. 18.00 z dworca autobusów w Kazimierzu Dolnym, ul. Podzamcze, powrót ok. 22.30
 • zwiedzanie winnicy, upraw i części przetwórczej z opowieściami właścicieli winnicy
 • degustacja kilku gatunków lokalnych win
 • lekka kolacja z przekąskami do wina z akcentami produktów lokalnych, ok. godz. 20.00
 • podczas kolacji opowieści przewodnika o Kazimierzu Dolnym, Janowcu i okolicy
 • opieka przewodnika w czasie całej wyprawy
 • bezcenne – urzekające widoki :-))))
 • w razie niepogody – kolacja i całe spotkanie w oranżerii.

Cena za osobę dorosłą : 200 zł. Dzieci i młodzież do 18 lat : 140 zł / os.

Ze względu na wieczorna porę i charakter imprezy, wycieczka nie jest przeznaczona raczej dla małych dzieci.

Wycieczka kameralna, odbywa się przy udziale minimum 12, maximum 22 osób.

Kontakt: Dorota Szczuka, Szept Kazimierza (tel. 501 175 805) / Winnica Widok (601 563 990)

Konieczność wcześniejszej rezerwacji – zgłoszenia najpóźniej 3 dni przed terminem.

Możliwość organizacji tego typu wycieczki również w innej porze dnia niż wieczorem – do ustalenia na indywidualne zamówienie.  

O winnicy kilka słów…

Winnica Widok położona jest w Wojszynie w gminie Janowiec nad Wisłą. Znajduje się na zboczu skarpy wiślanej, w odległości kilku kilometrów od zamku w Janowcu. Z winnicy roztacza się przepiękna panorama Kazimierza Dolnego i doliny Wisły.

Winnica zajmuje obszar 1,2 ha, na którym rośnie ponad 5 tys. krzewów winorośli.

Tutejsza ziemia, wapienna i kamienista, kryje w sobie często skamieniałości sprzed wielu milionów lat, których przykłady będzie można obejrzeć w czasie spotkania.

Uprawa i wytwarzanie wina prowadzone są tradycyjnymi metodami opartymi o ręczne wykonywanie prac. Właściciele, ze względu na szczególne warunki glebowe i położenie działki, postawili na klasyczne szczepy vitis vinifera ( Riesling, Gewurztraminer, Chardonnay, Pinot Noir…). Wina z Winnicy Widok są lekkie i aromatyczne, oddające smak odmian winorośli, z których powstają. Właściciele winnicy należą do Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły.